Lok Sabha Wise


Women Member
Fourteenth Lok Sabha
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Sl. No. Name of Member Party Name Constituency & State
1 Banerjee,Kum. Mamata AITC Calcutta South (West Bengal )
2 Bangaru,Smt. Susheela Laxman BJP Jalore -SC (Rajasthan )
3 Bauri,Smt. Susmita CPI(M) Vishnupur -SC (West Bengal )
4 Bhavani Rajenthiran,Smt. M.S. K. DMK Ramanathapuram (Tamil Nadu )
5 Bhawana Gawali (Patil), Ms. SS Washim (Maharashtra )
6 Botcha ,Dr. (Smt.) Jhansi Lakshmi INC Bobbili (Andhra Pradesh )
7 Choudhary,Smt. Anuradha RLD Kairana (Uttar Pradesh )
8 Chowdhury,Smt. Renuka INC Khammam (Andhra Pradesh )
9 Dutt,Smt. Priya Sunil INC Mumbai-North-West (Maharashtra )
10 Gandhi,Smt. Maneka Sanjay BJP Pilibhit (Uttar Pradesh )
11 Gandhi,Smt. Sonia INC Rae Bareli (Uttar Pradesh )
12 Gowda,Dr. (Smt.) Tejasvini INC Kanakapura (Karnataka )
13 Gulshan,Smt. Paramjit Kaur SAD Bhatinda -SC (Punjab )
14 Jagadeesan,Smt. Subbulakshmi DMK Tiruchengode (Tamil Nadu )
15 Kaur,Smt. Preneet INC Patiala (Punjab )
16 Kerketta,Smt. Sushila INC Khunti -ST (Jharkhand )
17 Kumar,Smt. Meira INC Sasaram -SC (Bihar )
18 Madhwaraj,Smt. Manorama BJP Udupi (Karnataka )
19 Mahato,Smt. Suman JMM Jamshedpur (Jharkhand )
20 Maheshwari,Smt. Kiran BJP Udaipur (Rajasthan )
21 Mane,Smt. Nivedita NCP Ichalkaranji (Maharashtra )
22 Mayawati,Kumari . BSP Akbarpur -SC (Uttar Pradesh )
23 Mcleod,Smt. Ingrid INC Nominated Anglo-Indian (Chhattisgarh )
24 Mufti,Ms. Mehbooba J&KPDP Anantnag (Jammu and Kashmir )
25 Nahata,Smt. P. Jaya Prada SP Rampur (Uttar Pradesh )
26 Narhire,Smt. Kalpana Ramesh SS Osmanabad -SC (Maharashtra )
27 Nayak,Smt. Archana BJD Kendrapara (Odisha )
28 Panabaka,Smt. Lakshmi INC Nellore -SC (Andhra Pradesh )
29 Pateriya,Smt. Neeta BJP Seoni (Madhya Pradesh )
30 Patil,Smt. Rupatai Diliprao Nilangekar BJP Latur (Maharashtra )
31 Patil,Smt. Suryakanta NCP Hingoli (Maharashtra )
32 Purandeswari,Smt. Daggubati INC Bapatla (Andhra Pradesh )
33 Rani,Smt. K. INC Rasipuram -SC (Tamil Nadu )
34 Ranjan,Smt. Ranjeet LJSP Saharsa (Bihar )
35 Sangma,Kum. Agatha K. NCP Tura (Meghalaya )
36 Satheedevi,Smt. P. CPI(M) Badagara (Kerala )
37 Sayda,Smt. Rubab SP Bahraich (Uttar Pradesh )
38 Scindia,Smt. Yashodhara Raje BJP Gwalior (Madhya Pradesh )
39 Selja,Kumari INC Ambala -SC (Haryana )
40 Selvi,Smt. V. Radhika DMK Tiruchendur (Tamil Nadu )
41 Sen,Smt. Minati CPI(M) Jalpaiguri (West Bengal )
42 Shukla,Smt. Karuna BJP Janjgir (Chhattisgarh )
43 Sikdar,Smt. Joytirmoyee CPI(M) Krishnanagar (West Bengal )
44 Singh,Smt. Kanti RJD Arrah (Bihar )
45 Singh,Smt. Meena JD(U) Bikramganj (Bihar )
46 Singh,Smt. Pratibha INC Mandi (Himachal Pradesh )
47 Singh Deo,Smt. Sangeeta Kumari BJP Bolangir (Odisha )
48 Sujatha,Smt. C.S. CPI(M) Mavelikkara (Kerala )
49 Sumitra Mahajan (Tai), BJP Indore (Madhya Pradesh )
50 Thakkar,Smt. Jayaben B. BJP Baroda (Gujarat )
51 Tirath,Smt. Krishna INC Karol Bagh -SC (NCT of Delhi )
52 Verma,Smt. Usha SP Hardoi -SC (Uttar Pradesh )
Sl. No. Name of Member Party Name Constituency & State
1 Banerjee,Kum. Mamata AITC Calcutta South (West Bengal )
2 Bangaru,Smt. Susheela Laxman BJP Jalore -SC (Rajasthan )
3 Bauri,Smt. Susmita CPI(M) Vishnupur -SC (West Bengal )
4 Bhavani Rajenthiran,Smt. M.S. K. DMK Ramanathapuram (Tamil Nadu )
5 Bhawana Gawali (Patil), Ms. SS Washim (Maharashtra )
6 Botcha ,Dr. (Smt.) Jhansi Lakshmi INC Bobbili (Andhra Pradesh )
7 Choudhary,Smt. Anuradha RLD Kairana (Uttar Pradesh )
8 Chowdhury,Smt. Renuka INC Khammam (Andhra Pradesh )
9 Dutt,Smt. Priya Sunil INC Mumbai-North-West (Maharashtra )
10 Gandhi,Smt. Maneka Sanjay BJP Pilibhit (Uttar Pradesh )
11 Gandhi,Smt. Sonia INC Rae Bareli (Uttar Pradesh )
12 Gowda,Dr. (Smt.) Tejasvini INC Kanakapura (Karnataka )
13 Gulshan,Smt. Paramjit Kaur SAD Bhatinda -SC (Punjab )
14 Jagadeesan,Smt. Subbulakshmi DMK Tiruchengode (Tamil Nadu )
15 Kaur,Smt. Preneet INC Patiala (Punjab )
16 Kerketta,Smt. Sushila INC Khunti -ST (Jharkhand )
17 Kumar,Smt. Meira INC Sasaram -SC (Bihar )
18 Madhwaraj,Smt. Manorama BJP Udupi (Karnataka )
19 Mahato,Smt. Suman JMM Jamshedpur (Jharkhand )
20 Maheshwari,Smt. Kiran BJP Udaipur (Rajasthan )
21 Mane,Smt. Nivedita NCP Ichalkaranji (Maharashtra )
22 Mayawati,Kumari . BSP Akbarpur -SC (Uttar Pradesh )
23 Mcleod,Smt. Ingrid INC Nominated Anglo-Indian (Chhattisgarh )
24 Mufti,Ms. Mehbooba J&KPDP Anantnag (Jammu and Kashmir )
25 Nahata,Smt. P. Jaya Prada SP Rampur (Uttar Pradesh )
26 Narhire,Smt. Kalpana Ramesh SS Osmanabad -SC (Maharashtra )
27 Nayak,Smt. Archana BJD Kendrapara (Odisha )
28 Panabaka,Smt. Lakshmi INC Nellore -SC (Andhra Pradesh )
29 Pateriya,Smt. Neeta BJP Seoni (Madhya Pradesh )
30 Patil,Smt. Rupatai Diliprao Nilangekar BJP Latur (Maharashtra )
31 Patil,Smt. Suryakanta NCP Hingoli (Maharashtra )
32 Purandeswari,Smt. Daggubati INC Bapatla (Andhra Pradesh )
33 Rani,Smt. K. INC Rasipuram -SC (Tamil Nadu )
34 Ranjan,Smt. Ranjeet LJSP Saharsa (Bihar )
35 Sangma,Kum. Agatha K. NCP Tura (Meghalaya )
36 Satheedevi,Smt. P. CPI(M) Badagara (Kerala )
37 Sayda,Smt. Rubab SP Bahraich (Uttar Pradesh )
38 Scindia,Smt. Yashodhara Raje BJP Gwalior (Madhya Pradesh )
39 Selja,Kumari INC Ambala -SC (Haryana )
40 Selvi,Smt. V. Radhika DMK Tiruchendur (Tamil Nadu )
41 Sen,Smt. Minati CPI(M) Jalpaiguri (West Bengal )
42 Shukla,Smt. Karuna BJP Janjgir (Chhattisgarh )
43 Sikdar,Smt. Joytirmoyee CPI(M) Krishnanagar (West Bengal )
44 Singh,Smt. Kanti RJD Arrah (Bihar )
45 Singh,Smt. Meena JD(U) Bikramganj (Bihar )
46 Singh,Smt. Pratibha INC Mandi (Himachal Pradesh )
47 Singh Deo,Smt. Sangeeta Kumari BJP Bolangir (Odisha )
48 Sujatha,Smt. C.S. CPI(M) Mavelikkara (Kerala )
49 Sumitra Mahajan (Tai), BJP Indore (Madhya Pradesh )
50 Thakkar,Smt. Jayaben B. BJP Baroda (Gujarat )
51 Tirath,Smt. Krishna INC Karol Bagh -SC (NCT of Delhi )
52 Verma,Smt. Usha SP Hardoi -SC (Uttar Pradesh )

Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat