Sixteenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Chauhan, Shri Nihal Chand
Constituency   : Ganganagar (SC) (Rajasthan )
Party Name     : Bharatiya Janata Party(BJP)
Email Address : mos-mopr[AT]nic[DOT]in

 
Father's Name Shri Bega Ram Chauhan
Mother's Name Smt. Surji Devi
Date of Birth 04 Feb 1971
Place of Birth Bajuwala, Distt. Ganganagar (Rajasthan)
Date of Marriage 17 Apr 1992
Spouse's Name Smt. Jyoti Chauhan
No. of Sons 1
No.of Daughters 1
Educational
Qualifications
B.A.
Educated at Shri Nehru S.P. Evening College (University of Bikaner)
Profession Agriculturist
Social Worker
Permanent Address
Vill & P.O. Bajuwala, Teh. Rai Singh Nagar,
Distt. Sri Ganganagar - 335051, Rajasthan
Tel : (01507) 221317, 09414090050 (M)
Present Address
17, Teen Murti Marg,
New Delhi - 110021
Telefax : (011) 23010150, 23010262
09560117770 (M)
Positions Held
1995-96 Pradhan, Panchayat Samiti, Rai Singh Nagar
1996 Elected to 11th Lok Sabha
1998 Member, Rajasthan Legislative Assembly
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (2nd term)
1999-2000 Member, Standing Committee on Science & Technology, Environment & Forests
2000-2004 Member, Consultative Committee, Ministry of Defence
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (3rd term)
Member, Committee on Private Members`s Bills and Resolutions
Member, Standing Committee on Agirculture
5 Aug. 2007 Member, Standing Committee on Health & Family Welfare
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (4th term)
27 May 2014 - 9 Nov. 2014 Minister of State in the Ministry of Chemicals and Fertilizers
9 Nov. 2014 - 5 July 2016 Minister of State in the Ministry of Panchayati Raj
1 Sep. 2016 onwards Member, Standing Committee on Human Resource Development


 
 
Social And Cultural Activities
Deeply involved in social activities to promote rural development to spread awareness about government policy, plans and procedures in order to improve transparency in functioning of government. Woman education, empowerment and poverty alleviation
 
Special Interests
Keenly interested in making contribution in the field of development of community assets and infrastructural development of villages. Worked towards development of roads and sanitation.
 
Favourite Pastime and Recreation
Social interaction with people of different ages in order to observe and understand their issues, with a view to find out appropriate solution. This helps me to understand the mindset of rural population and their critical issues.
 
Sports and Clubs
Interested in watching Football and Kabaddi. Used to play Hockey and Kabaddi in school days.
 
Countries Visited
Bangladesh & U.S.A.
 


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat