Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1977-78 District Secretary, Janata Party, Mangaldai Branch, Assam
Parliamentary Secretary
1986-92 Member, Rajya Sabha
Deputy Leader, Rajya Sabha
1986-87 Member, Consultative Committee, Ministry of Tourism
1987-89 Member, Consultative Committee, Ministry of Food and Civil Supplies
1988-90 Member, Committee on Rules, Rajya Sabha
1990-91 Member, Committee on Subordinate Legislation
Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs
1991-92 Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas
1999 Elected to 13th Lok Sabha
13 Oct. 1999 Union Minister of State, Water Resources
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Social Justice and Empowerment
21 Apr. 2010 Member, Committee on Absence of Members from the sitting of the House
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
1 Sep. 2014 onwards Chairperson, Committee on Empowerment of Women
Member, Consultative Committee, Ministry of Development of North Eastern Region
1 Sep. 2014 - 18 Oct. 2016 Member, Standing Committee on Science & Technology, Environment & Forests
29 Jan. 2015 onwards Member, General Purposes Committee
19 Oct. 2016 onwards Member, Standing Committee on Commerce




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat