Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1988 - 1994 Member, Karnataka Legislative Council
1992 - 1994 Chief Whip, Karnataka Legislative Council
1994 - 2014 Member, Karnataka Legislative Assembly (5 terms)
2004 - 2006 Minister for Agricultural Marketing, Govt. of Karnataka
2013 - 2014 Minister for SSI, Muzurai & Sugar, Govt. of Karnataka
May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sep. 2014 - 31 Aug. 2016 Member, Standing Committee on Social Justice and Empowerment
Sept. 2014 onwards Member, Consultative Committee, Ministry of Information and Broadcasting
1 May 2017 onwards Member, Committee on Estimates
1 Sept. 2017 onwards Member, Standing Committee on Water Resources




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat