Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1977 - 1980, 1997 - 2012 Member, Punjab Legislative Assembly (Four Terms)
1997-2002 & 2007-2012 Cabinet Minister, Government of Punjab
May 2014 Elected to 16th Lok Sabha
Leader, Shiromani Akali Dal Party in Lok Sabha
14 Aug. 2014 - 30 April 2016 Member , Public Accounts Committee
1 Sep. 2014 onwards Member, Rules Committee
Member, Standing Committee on External Affairs
Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat