Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2001 - 2014 Member, West Bengal Legislative Assembly
2001 - 2011 Minister of State (P.W.D.), Govt. of West Bengal
May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sep. 2014 - 31 Aug. 2016 Member, Standing Committee on Transport, Tourism and Culture
Sep. 2014 Member, Consultative Committee, Ministry of Labour and Employment
1 Sep. 2016 - 2 Jan. 2017 Member, Standing Committee on Chemicals and Fertilizers
2 Jan. 2017 onwards Member, Standing Committee on Health and Family Welfare




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat