Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sep. 2014 - 31 Aug. 2016 Member, Standing Committee on Chemicals and Fertilizers
1 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Subordinate Legislation
Member, Consultative Committee, Ministry of Minority Affairs
1 Sep. 2016 onwards Member, Standing Committee on Personnel, Public Grievance, Law and Justice
1 Sept. 2017 onwards Member, Standing Committee on Coal and Steel




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat