Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1990-1995 & 2000-2009 Member, Odisha Legislative Assembly (Three Terms)
2004 - 2006 Minister, Govt. of Odisha
2011 - 2014 President, Odisha Khadi & Village Industries Board
May 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sep. 2014 - 11 Dec. 2017 Member, Standing Committee on Science & Technology, Environment & Forests
Sept. 2014 Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas
12 June 2016 onwards Member, House Committee
11 Dec. 2017 onwards Member, Standing Committee on Energy
1 May 2018 onwards Member, Committee on Public Undertakings




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat