Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2004 - 2009 and 2009 - 2014 Member, Andhra Pradesh Legislative Assembly (Two Terms)
2010 - 2014 Cabinet Minister, Govt. of Andhra Pradesh
May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
13 June 2014 onwards Member, Business Advisory Committee
4 Aug. 2014 onwards Leader, Telugu Desam Party in Lok Sabha
1 Sep. 2014 - 31 Aug. 2017 Member, Standing Committee on Railways
Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas
29 Jan. 2015 onwards Member, General Purposes Committee
1 Sept. 2017 onwards Member, Standing Committee on Commerce




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat