Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2001 - 2012 Member, Zilla Panchayat
2012 - 2014 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly
May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Social Justice and Empowerment
Member, Consultative Committee, Ministry of Human Resource Development
1 Sep. 2016 onwards Member, Committee on Empowerment of Women
1 Sept. 2017 - 31 Aug. 2018 Member, Standing Committee on Railways
1 Sept. 2018 onwards Member, Standing Committee on Chemicals and Fertilizers




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat