Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
15 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Private Members` Bills and Resolutions
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Information Technology
Member, Consultative Committee, Ministry of Human Resource Development
1 May 2016 onwards Member, Committee on Public Accounts
11 May 2016 onwards Member, Joint Committee on the Enforcement of Security Interest and Recovery of Debts Laws and Miscellaneous Provision (Amendment) Bill, 2016




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat