Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sep. 2014 - 31 Aug. 2017 Member, Standing Committee on Petroleum and Natural Gas
Sept. 2014 onwards Member, Consultative Committee, Ministry of Development of North Eastern Region (DONER)
15 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Private Members` Bills and Resolutions
Member, Consultative Committee, Ministry of Development of North Eastern Region
8 Feb. 2017 onwards Member, National Jute Board
1 Sept. 2017 onwards Member, Standing Committee on Rural Development




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat