Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2010 - 2014 President, Panchayat Samiti
May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Empowerment of Women
Member, Consultative Committe, Ministry of Water Resources, River Development and Ganga Rejuvenation
1 Sept. 2014 - 31 Aug. 2018 Member, Standing Committee on Chemicals and Fertilizers
1 Sept. 2018 onwards Member, Standing Committee on Railways




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat