Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1978 - 1984, 2001 - 2012 Member, Rajya Sabha (Three terms)
1986 - 2001 Member, Uttar Pradesh Legislative Council (Three terms)
1997 - 2000 Cabinet Minister, Govt. of Uttar Pradesh
2008 - 2011 Panel of Vice-Chairmen, Rajya Sabha
2010 - 2012 Chairman, Committee on Subordinate Legislation (RS)
2012 -2014 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly
May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
27 May 2014 - 2 Sept. 2017 Union Cabinet Minister, Micro, Small and Medium Enterprises
1 Sept. 2017 - 31 Aug. 2018 Member, Standing Committee on Defence
6 Jan. 2018 onwards Chairperson, Joint Committee on Offices of Profit
1 Sept. 2018 onwards Chairperson, Standing Committee on Defence




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat