Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1989 - 2014 Member, Andhra Pradesh Legislative Assembly (Six terms)
1994 - 2004 Minister, Agriculture Dept., R&B Dept., Co-operation Dept., Panchayati Raj Dept., Minor-irrigation Dept. Fishries Dept., & Endowments Dept., Govt. of Andhra Pradesh
May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
14 Aug. 2014 - 30 April 2016 Member, Committee on Estimates
1 Sep. 2014 onwards Chairperson, Standing Committee on Food, Consumer Affairs and Public Distribution
Member, Consultative Committee, Ministry of Road Transport and Highways and Shipping
29 Jan. 2015 onwards Member, General Purposes Committee
25 Aug. 2015 - 30 April 2016 Member, Sub-Committee of the Committee on Estimates on the subject `Panchayati Raj`
11 Dec. 2017 onwards Member, Committee on Ethics




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat