Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1991-1992, 1996-2002 & 2002-2007 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly (Three terms)
2006 - 2007 Minister, Government of Uttar Pradesh
May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sep. 2014 - 31 Aug. 2016 Member, Standing Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice
27 April 2015 onwards Member, Railway Convention Committee (R.C.C.)
Member, Consultative Committee, Ministry of Power and Ministry of New and Renewable Energy
1 Sep. 2016 onwards Member, Standing Committee on Health and Family Welfare




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat