Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2005 - 2010 Member, Zila (Distt.) Panchayat
May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Railways
15 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Members of Parliamant Local Area Development Scheme (MPLADS)
Member, Consultative Committee, Ministry of Coal
9 Dec. 2014 onwards Member, Hindi Committee, Ministry of Textiles
1 Sept. 2016 onwards Member, Committee on Absence of Members from the Sittings of the House




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat