Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

Vice President, B.J.P., Maharashtra
President, Bharatiya Janata Party, Mumbai
National Secretary, B.J.P.
1995-99 Member, Maharashtra Legislative Assembly
1999 Elected to 13th Lok Sabha
1999-2004 Member, Standing Committee on Finance
Member, Standing Committee on Commerce and Industry
Member, Committee on Petitions
Member, Public Accounts Committee
2000-2004 Member, Consultative Committee, Ministry of Railways
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
12 June to 27 Nov. 2014 Chairperson, House Committee
1 Sep. 2014 onwards Member, Public Accounts Committee
Member, Standing Committee on Finance

Member, Committee on Privileges

Member, Consultative Committee, Ministry of Urban Development
15 Sep. 2014 onwards Member, Ad-Hoc Committee : Committee on Violation of Protocol Norms and Contemptuous Behaviour of Government Officers with Members of Lok Sabha
12 Nov. 2014 - 31 Aug. 2016 Chairperson, Standing Committee on Energy

29 Jan. 2015 onwards Member, General Purposes Committee
1Sep. 2016 onwards Chairperson, Standing Committee on Labour
23 Sep. 2016 Member, Sub-Committee-VII (PPP Project) of Public Accounts Committee (2016-17)




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat