Sixteenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Singh, Shri Giriraj
Constituency   : Nawada (Bihar )
Party Name     : Bharatiya Janata Party(BJP)
Email Address : giriraj[DOT]singh[AT]sansad[DOT]nic[DOT]in
girirajbihari[AT]gmail[DOT]com

 
Father's Name Shri Ramavtar Singh
Mother's Name Late Smt. Tara Devi
Date of Birth 08 Sep 1952
Place of Birth Barahiya, Distt. Lakhisarai, Bihar
Marital Status Married
Spouse's Name Smt. Uma Sinha
No.of Daughters 1
Educational
Qualifications
Graduate
Educated at Magadh University
Profession Agriculturist
Permanent Address
Vill. and P.O. Barahiya,
Distt. Lakhisarai, Bihar
Tel : 09431018799, 09013869997 (M)
Present Address
25, V.P. House,
New Delhi -110 001
Tel : (011) 23736783, 09013869997 (M)
Positions Held
2002 - May 2014 Member, Bihar Legislative Council
2008 - 2010 Cooperative Minister, Govt. of Bihar
2010 - 2013 Minister, Animal Husbandry and Fisheries Resource Development, Govt. of Bihar
May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sep. 2014 - 9 Nov. 2014 Member, Standing Committee on Labour
2 Sep. 2014 - 9 Nov. 2014 Member, Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament
9 Nov. 2014 onwards Union Minister of State, Ministry of Micro, Small and Medium Enterprises


 
 
 
Special Interests
i) Village Development based on Agriculture and Live stock
ii) Solar Energy
iii) Undertook Research on animal feed based on `Morringa Biomass` with the help of Scientists at ICAR, Mathura. (Research paper publication and patent application are under process)
 
 
 
 


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat