Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1990-1992 & 1998-2013 Member, Madhya Pradesh Legislative Assembly (Four Terms)
2003 - July 2010 Cabinet Minister, Govt. of Madhya Pradesh
Sep. 2012 - Dec. 2013 Cabinet Minister, Govt. of Madhya Pradesh
May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sep. 2014 - 10 May 2016 Member, Standing Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice
15 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Members of Parliamant Local Area Development Scheme (MPLADS)
Member, Consultative Committee, Ministry of Finance and Corporate Affairs
10 May 2016 onwards Member, Standing Committee on Health and Family Welfare




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat