Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sept. 2014 - 31 Aug. 2017 Member, Standing Committee on Agriculture
15 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme (MPLADS)
Member, Consultative Committe, Ministry of Rural Development, Panchayati Raj and Drinking Water and Sanitation
1 Sept. 2017 onwards Member, Standing Committee on Human Resource Development




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat