Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
Leader, Indian National Lok Dal (INLD) Party in Lok Sabha
1 Sep. 2014 - 14 Dec. 2016 Member, Standing Committee on Urban Development
5 March 2015 onwards Member, Committee on Papers Laid on the Table (Lok Sabha)
Co-convenor, Parliamentarians`Group for Children & WASH Form
Member, Consultative Committee, Ministry of Skill Development and Entrepreneurship
1 May 2016 onwards Member, Committee on Estimates
14 Dec. 2016 onwards Member, Standing Committee on Commerce




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat