Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2001 - 2011 Member, West Bengal Legislative Assembly
2011 Minister of Transport and PWD, Government of West Bengal
4 Dec. 2011 Elected to the 15th Lok Sabha in a bye- election
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 - 31 Aug. 2016 Member, Standing Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice
Sep. 2014 Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs
1 Sep. 2016 onwards Member, Standing Committee on Transport, Tourism and Culture




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat