Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1996-2009 Member, Kerala Legislative Assembly (Three Terms)
2004-06 Cabinet Minister, Govt. of Kerala
2009 Elected to 15th Lok Sabha
6 Aug. 2009 Member, Committee on Estimates
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Transport, Tourism and Culture
Member, Railway Convention Committee
Member, Consultative Committee, Ministry of Agriculture
22 Jul. 2010 Member, India-Bangladesh Parliamentary Friendship Group
19 Jan 2011 - 28 Oct. 2012 Union Minister of State, Ministry of Power
28 Oct. 2012 - 2014 Union Minister of State, Ministry of Civil Aviation
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Government Assurances
Member, Standing Committee on Transport, Tourism and Culture
Deputy Whip, Congress Parliamentary Party (Lok Sabha)
Member, Consultative Committee, Ministry of Human Resource Development
27 April 2015 onwards Member, Railway Convention Committee (R.C.C.)
11 May 2016 onwards Member, Joint Committee on the Enforcement of Security Interest and Recovery of Debts Laws and Miscellaneous Provision (Amendment) Bill, 2016




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat