Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Human Resource Development
3 May 2013 Member, Committee on Welfare of Other Backward Classes (OBCs)
May 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
14 Aug. 2014 onwards Member, Committee on Estimates
1 Sep. 2014 Member, Standing Committee on Transport, Tourism and Culture
Member, Consultative Committee, Ministry of Railways
15 Sep. 2014 onwards Chairperson, Committee on Provision of Computers to Members of Lok Sabha
7 Jan. 2015 onwards Member, Indian Council of World Affairs (ICWA)
3 July 2015 Member, Sub Committee-I, Committee on Estimates
25 Aug. 2015 Co-Convenor, Sub-Committee of the Committee on Estimates on the subject `Panchayati Raj`




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat