Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Water Resources
Member, Consultative Committee, Ministry of Health & Family Welfare
Member, Committee on Food Management in Parliament House Complex
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
13 June 2014 onwards Member, Business Advisory Committee
14 Aug. 2014 - 30 Apr. 2015 Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
1 Sep. 2014 onwards Chairperson, Standing Committee on Rural Development
Member, Consultative Committee, Ministry of Health and Family Welfare
12 Dec. 2014 onwards Member, Panel of Chairpersons, Lok Sabha
Leader, AIADMK Parliamentary Party
Member, Public Accounts Committee
29 Jan. 2015 onwards Member, General Purposes Committee
11 May 2016 onwards Member, Joint Committee on the Enforcement of Security Interest and Recovery of Debts Laws and Miscellaneous Provision (Amendment) Bill, 2016
23 Sep. 2016 Member, Sub-Committee-VII (PPP Project) of Public Accounts Committee (2016-17)




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat