Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1994 - 2004 Member, Andhra Pradesh Legislative Assembly (Two Terms)
1997 - 2004 Minister for State, Government, Andhra Pradesh
2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 - 2014 Member, Standing Committee on Health and Family Welfare
15 Oct. 2009 - 2014 Member, Committee on Food Management in Parliament House Complex
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Transport, Tourism and Culture
Member, Consultative Committee, Ministry of Water Resources, River Development and Ganga Rejuvenation
1 May 2016 - 30 April 2018 Member, Committee on Public Undertakings
1 May 2018 onwards Member, Committee on Estimates




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat