Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2001-2008 Member, West Bengal Legislative Assembly (two terms)
2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Petroleum and Natural Gas
Member, House Commitee
Member, Consultative Committee on Railway
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
9 June 2014 onwards Member, Panel of Chairpersons, Lok Sabha
1 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Absence of Members from the Sittings of the House
Member, Consultative Committee, Ministry of Health and Family Welfare
1 Sep. 2014 - 2 Jan. 2017 Member, Standing Committee on Health and Family Welfare
15 Sep. 2014 onwards Member, Joint Committee on Food Management in Parliament House Complex
29 Jan. 2015 onwards Member, General Purposes Committee
2 Jan. 2017 onwards Member, Standing Committee on Chemicals and Fertilizers
22 Dec. 2017 onwards Member, Committee on Estimates




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat