Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2001-09 Member, West Bengal Legislative Assembly (Two terms)
Chairman, Standing Committee for Information & Culture, Youth and Sports, West Bengal Legislative Assembly
2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Human Resource Development
Member, Standing Committee on Chemicals and Fertilizers
23 Sep. 2009 Member, Rules Committee
24 Dec. 2009 Member, Committee on Provision of Computers to Members of Lok Sabha
Member, Standing Committee on Information and Broadcasting
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 - 31 Aug. 2016 Member, Standing Committee on Defence
Sep. 2014 Member, Consultative Committee, Ministry of Information and Broadcasting
1 Sept. 2016 - 31 Aug. 2018 Member, Standing Committee on Industry
1 Sept. 2018 onwards Member, Standing Committee on Social Justice and Empowerment




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat