Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1996 - 2002 Member, Rajya Sabha
2002 - 2008 Re-elected to Rajya Sabha (2nd term)
July 2002 - 29 Jan. 2003 Union Cabinet Minister, Health and Family Welfare
29 Jan. 2003 - May 2004 Union Cabinet Minister, Shipping
2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Transport, Tourism and Culture
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Transport, Tourism and Culture
Member, Consultative Committee, Ministry of External Affairs and Overseas Indian Affairs




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat