Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Petroleum and Natural Gas
7 Oct. 2009 Member, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Petroleum and Natural Gas
12 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Welfare of Other Backward Classes
Member, Consultative Committee, Ministry of Power and Ministry of New and Renewable Energy




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat