Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2006 -2008 and 2010 - 2013 President, Mahila Morcha Gujarat State, B.J.P.
2008-09 Chairperson, Commission for Women, Gujarat State
2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 - May 2014 Member, Standing Committee on Health and Family Welfare
2009 - May 2014 Member,Consultative Committee for Ministry of Women & Child Development
2009 - May 2014 Member, Committee on Empowerment of Women
2012-2014 Member, Central Supervisory Board, Health and Family Welfare
2013-May 2014 Member, Zonal Railway Users Consultative Committee (DRUCC), Western Railway
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Empowerment of Women
Member, Standing Committee on Petroleum and Natural Gas
Member, Consultative Committee, Ministry of Tourism and Culture
15 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Ethics




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat