Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1974 - 1975 Court Member, Gauhati University
1977 General Secretary, Janata Party, Assam
1980 Founder Member, B.J.P.
2005 Spokesman, B.J.P.
State General Secretary, B.J.P.
State Vice-President, B.J.P.
General Secretary, B.J.P. North-East Coordination Council and National Council
Member, National Executive Committee and Prabhari, Meghalaya Pradesh, B.J.P.
2006 State President, B.J.P., Assam
2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 - May 2014 Member, Standing Committee on Home Affairs
1 May 2010 Member, Committee on Public Accounts
Member, India - Bhutan Parliamentary Friendship Group
Member, Committee on Subordinate Legislation
Member, Committee on Absence of Members from the Sittings of the House
Member, Consulative Committee, Ministry of DONER and Mines
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
9 June 2014 onwards Member, Panel of Chairpersons, Lok Sabha
14 Aug. 2014 onwards Member, Committee on Estimates
Member, Member, Consultative Committee, Ministry of External Affairs and Overseas Indian Affairs
Member, Central Advisory Committee under the "Pradhan Mantri Adarsh Gram Yojana"
Member, India-China Parliamentary Friendship Group
Member, Tea Board
1 Sep. 2014 - 31 Aug. 2018 Member, Standing Committee on Home Affairs
29 Jan. 2015 onwards Member, General Purposes Committee
3 July 2015 Member, Sub Committee-II, Committee on Estimates
1 Sept. 2018 onwards Member, Standing Committee on External Affairs




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat