Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1989-2004 Member, Arunachal Pradesh Legislative Assembly
1999-2002 Minister of State, Government of Arunachal Pradesh
2002-2004 Deputy Speaker, Arunachal Pradesh Legislative Assembly
2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Science & Technology, Environment & Forests
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
28 Oct. 2012 Union Minister of State, Minority Affairs
May 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Science & Technology, Environment & Forests
15 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Ethics
Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat