Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Home Affairs
2009 - 2014 Member, Consultative Committee, Ministry of Finance
2012 - 2014 Member, Standing Committee on Environment, Forests and Climate Change
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sept. 2014 - 31 Aug. 2018 Member, Standing Committee on Home Affairs
Member, Consultative Committee, Ministry of Road Transport and Highways and Shipping
1 Sept. 2018 onwards Member, Standing Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justic




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat