Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Science & Technology, Environment & Forests
21 Jun. 2010 Member, Standing Committee on Commerce
Member, Committee on Women and Child Welfare
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
14 Aug. 2014 - 30 April 2016 Member, Committee on Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Chemicals and Fertilizers
Member, Consultative Committee, Ministry of Agriculture




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat