Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1968-1970 Joint Secretary, Mizo District Congress Committee
1970 Nominated Member, Mizo District Council
1971-1972 Executive Member, Forest & Revenew, Mizo District Council
1972-1976 Member, Mizoram Pradesh Congress Comittee
1975-78 Member, Planning Board, Mizoram
1976-1981 Treasurer, Mizoram Pradesh Congress Committee
1978 & 1979 Member, Mizoram (U.T)Legislative Assembly (Two times)
1981-1984 General Secretary, Mizoram Pradesh Congress Committee
1984-87 Re-elected to Mizoram (U.T) Legislative Assembly (3rd term)
1984-1987 Cabinet Minister, Agriculture, Soil Conservation, Forest, District Council Affairs, Law & Judicial,Govt. of Mizoram(U.T)
1989-1998 Member, Mizoram State Legislative Assembly (Two times)
1989-1993 Cabinet Minister,Agriculture, Forest, Home, PHE, Excise & Taxation, Govt. of Mizoram
1993-1998 Cabinet Minister, Power & Electricity, Food & Civil Supplies, Industries & District Council Affairs, Govt. of Mizoram
2002-2004 General Secretary, Mizoram Pradesh Congress Committee
2008 Member, Political Affairs Committee and Member of Election Committee, Mizoram Pradesh Congress Committee
16 May 2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 to 31 Aug 2012 Member, Standing Committee on Petroleum and Natural Gas
Member, Consultative Committee, Ministry of Tribal Affairs
15 Mar. 2010 Member, Railway Convention Committee
1 May 2012 Member, Committees on Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
31 August 2012 Member, Standing Committee on Energy
31 Dec 2012 Member, Library Committee
16 May 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Agriculture
3 Sep. 2014 Member, Consultative Committee, Ministry of Tribal Affairs
1 May 2015 onwards Member, Joint Committee on Security in Parliament House Complex




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat