Sixteenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Pala, Shri Vincent H
Constituency   : Shillong (ST) (Meghalaya )
Party Name     : Indian National Congress(INC)
Email Address : vincentdimo[AT]yahoo[DOT]com
vincentpala[AT]gmail[DOT]com
vincent[DOT]pala[AT]sansad[DOT]nic[DOT]in

 
Father's Name Shri John Dkhar
Mother's Name Smt. Hermelinda Pala
Date of Birth 14 Feb 1968
Place of Birth Lamyrsiang, East Jaintia Hills Distt. (Meghalaya)
Marital Status Married
Date of Marriage 30 Aug 1991
Spouse's Name Smt. Dimorine Tariang
No.of Daughters 4
Educational
Qualifications
B.E. (Civil)
Profession Engineer
Permanent Address
Khayyam Bangalow,
Nongrim Hills, Shillong-793003,
East Khasi Hills, Meghlaya
Tel : (0364) 2226575, 09650806333 (M)
Fax : (0364) 2504321
Present Address
21, B. R. Mehta Lane,
K.G. Marg,
New Delhi - 110 001
Tel : (011) 23389236, 09868203333 (M)
Telefax : (011) 23385024
Positions Held
2009 Elected to 15th Lok Sabha
28 May 2009 - 27 Oct. 2012 Union Minister of State, Water Resources
19 Jan 2011 - 27 Oct. 2012 Union Minister of State, Minority Affairs (Additional Charge)
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice
15 Sep. 2014 Member, Committee on Member of Parliamant Local Area Development Schemes (MPLADS)
Member, Consultative Committee, Ministry of Development of North Eastern Region


 
 
 
Special Interests
Sports and Construction
Driving, Singing
 
Favourite Pastime and Recreation
Travelling all over the world
 
Sports and Clubs
Athletics,driving music and reading
Football and Golf
 
Countries Visited
Argentina, Australia, Brazil, Belgium, China, Denmark, Egypt, France, Germany, Hong Kong (Special Administrative Region of the People`s Republic of China), Holland, Italy, Iran, Japan, Kenya, New Zealand, Norway, Singapore, South Africa, Sweden, Thailand, U.A.E. U.K. and U.S.A.
 
Other Information
Served as (i) Asst. Chief Engineer, Public Works Department,Govt. of Meghalaya;(ii) Chief Coordinator, Meghalaya Pradesh Congress Committee; and (iii) Treasurer, Meghalaya Pradesh Congress Committee; (iv) General Secretary, North East Congress Coordination Committee (v) Ex-Member, Consultative Committee, Ministry of Rural Development and Commerce and Industry (vi) Ex-Member, Parliamentary Standing Committee Ministry of Science and Technology and Environment and Forest (vii) Ex-Member, General Council of the School of Planning and Architecture, Ministry of Human Resource Development (viii) Ex-Member, Court of Manipur University, Member, Standing Committee on Law, Justice and Public Grievances; Member, Consultative Committee Ministry of Development of North Eastern Regin (DoNER); Member, Committee of Parliament Local Area Development Scheme (MPLADS)


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat