Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2004-08 and 2008-09 Member, Karnataka Legislative Assembly (two terms)
2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Defence
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Social Justice & Empowerment
2011 Member, Committee on Estimates
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
14 Aug. 2014 onwards Member, Committee on Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Chemicals and Fertilizers
3 Sep. 2014 onwards Member, Consultative Committee, Ministry of Rural Development, Panchayati Raj and Drinking Water and Sanitation




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat