Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug. 2009 Member, Committee on Health and Family Welfare
Member, Consultative Committee, Ministry of Social Justice & Empowerment
15 Oct. 2009 Member, Committee on Food Management in Parliament House Complex
Member, U.P. Sunni Central Waqf Board
2017 - 31 May 2018 Member, Zila Panchayat, Shamli
31 May 2018 Elected to 16th Lok Sabha in a bye-election (2nd Term)
19 Sept. 2018 onwards Member, Standing Committee on Human Resource Development




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat