Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2003-04 Block Pramukh, Saifai, Uttar Pradesh
23 Dec. 2004 Elected to 14th Lok Sabha
Member, Standing Committee on Defence
5 Aug. 2007 to May 2009 Member, Standing Committee on Rural Development
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Information Technology
24 Dec. 2009 Member, Committee on Provision of Computers to Members of Lok Sabha
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Petitions
Member, Standing Committee on Agriculture
Member, Consultative Committee, Ministry of Power and Ministry of New and Renewable Energy




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat