Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1977-1984 Member, Kerala Legislative Assembly (two terms)
2004 Elected to 14th Lok Sabha
2004-2006 Member, Standing Committee on Information Technology
2005-2009 Member, Estimates Committee
2006-2009 Member, Standing Committee on Transport, Tourism & Culture
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
6 Aug. 2009 Member, Committee on Estimates
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Transport, Tourism and Culture
23 Sep. 2009 Chairman, Committee on Subordinate Legislation
1 May 2010 Member, Committee on Estimates
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
13 June 2014 onwards Member (Special Invitee), Business Advisory Committee
1 Sep. 2014 onwards Chairperson, Committee on Absence of Members from the Sittings of the House
Member, Standing Committee on Information Technology
Member, Consultative Committee, Ministry of Railways
29 Jan. 2015 onwards Member, General Purposes Committee




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat