Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1989-1993 Mayor, Allahabad (Uttar Pradesh)
2004 Elected to 14th Lok Sabha
Member, Consultative Committee, Ministry of Commerce and Industry
Member, Standing Committee on Finance
5 Aug. 2007 Member, Standing Committee on Finance
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Subordinate Legislation.
Member, Consultative Committee, Ministry of Steel and Mines
1 Sep. 2014 - 31 Aug. 2018 Member, Standing Committee on Finance.
1 Sept. 2018 onwards Member, Standing Committee on Information Technology




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat