Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2004 Elected to 14th Lok Sabha
Member, Consultative Committee, Ministry of Defence
Member, Standing Committee on Commerce
Member, Committee on Science & Technology, Environment & Forests
5 Aug. 2006 Member, Standing Committee on Defence
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Information Technology
23 Sep. 2009 Member, Committee on Subordinate Legislation
May 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
12 June 2014 - 25 May 2019 Member, House Committee
1 Sep. 2014 Member, Standing Committee on Science & Technology, Environment & Forests
Member, Consultative Committee, Ministry of Rural Development, Panchayati Raj and Drinking Water and Sanitation
1 May 2016 - 30 April 2017 Member, Committee on Public Undertakings




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat