Sixteenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Mufti, Ms. Mehbooba
Constituency   : Anantnag (Jammu and Kashmir )
Party Name     : Jammu and Kashmir Peoples Democratic Party(J&KPDP)

 
Father's Name Shri Mufti Mohd. Sayeed
Mother's Name Smt. Gulshan Nazir
Date of Birth 22 May 1969
Place of Birth Akhran Nowpora, Distt. Anantnag (Jammu & Kashmir)
Marital Status Divorcee
No.of Daughters 2
Educational
Qualifications
B.A., LL.B.
Educated at Kashmir University
Profession Social Worker
Permanent Address
Nowgaon Byepass,
Distt. Budgam, Srinagar (Jammu & Kashmir)
09868180513 (M)
Present Address
Jammu & Kashmir House,
Prithviraj Road,
New Delhi-110 003
Positions Held
1996 - 99 Leader, Congress Legislature Party, Jammu & Kashmir Legislative Assembly
1996-99 and 2002-2004 Member, Jammu & Kashmir Legislative Assembly (Two terms)
2004 Elected to 14th Lok Sabha
President, Jammu & Kashmir Peoples` Democratice Party
January 2009 Resigned w.e.f. 13 January, 2009
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 - 4 July 2016 Member, Committee on Empowerment of Women
Member, Standing Committee on Information Technology
Member, Consultative Committee, Ministry of Health and Family Welfare
4 July 2016 Resigned


 
 
 
Special Interests
Yoga and other forms of exercises
 
Favourite Pastime and Recreation
Listening to music
 
 
Countries Visited
Saudi Arabia, Ireland, U.K. and U.S.A.
 


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat