Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2004 Elected to 14th Lok Sabha
Member, Committee on Absence of Members from the Sittings of the House
Member, Standing Committee on External Affairs
5 Aug. 2007 Member, Standing Committee on Coal and Steel
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Coal and Steel
3 Sep. 2014 onwards Member, Consultative Committee, Ministry of Law and Justice
1 May 2017 onwards Member, Committee on Estimates




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat