Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1998-2004 Member, Rajasthan Legislative Assembly (Two Terms)
May 2002- Dec. 2003 Vice-Chariman (Cabinet Minister Rank), 20 Point Programme Implementation Committee, Government of Rajasthan
2004 Elected to 14th Lok Sabha
Member, Committee on Health and Family Welfare
5 Aug. 2007 Member, Committee on Health & Family Welfare
1 May 2008 Member, Committee on Estimates
1 Feb. 2018 Re-elected to 16th Lok Sabha in a bye-election (2nd term)
26 Feb. 2018 Member, Consultative Committee, Ministry of Health and Family Welfare
14 March 2018 onwards Member, Standing Committee on Social Justice and Empowerment




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat