Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1978 - 1981 Sarpanch, Gram Panchayat, Pratapgad
1981 - 1990 Sabhapati, Social Welfare, Zila Parishad, Nashik
1993 - 1995 Member, Zila Parishad, Nashik
1995-99 Member, Maharashtra Legislative Assembly
Director, Adivasi Vikas Mahamandal, Maharashtra
Chairperson, District Vigilance and Monitoring Committee, Nashik
Director, Van Vikas Mahamandal, Maharashtra
2004 Elected to 14th Lok Sabha
5 Aug 2004 Member, Standing Committee on Coal and Steel
5 Aug. 2006- May 2009 Member, Standing Committee on Human Resource Development
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
6 August, 2009 Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
31 August 2009 Member, Standing Committee on Finance
1 May 2010 Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas
2013 Member, Standing Committee on Food, Consumer Affairs and Public Distribution
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Rural Development
Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs
15 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme (MPLADS)




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat