Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1990-95 Member, Orissa Legislative Assembly
1998 Elected to 12th Lok Sabha
1998-99 Member, Standing Committee on Finance
Member, Consultative Committee, Ministry of Urban Affairs and Employment
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (2nd term)
Member, Standing Committee on Information Technology
5 Aug. 2007-May 2009 Member, Standing Committee on Information Technology
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Information Technology
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (4th term)
13 June 2014 onwards Member, Business Advisory Committee
1 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Privileges.
Member, Standing Committee on Coal and Steel
Member, Consulative Committee, Ministry of Chemicals and Fertilizers




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat