Sixteenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Rao Inderjit Singh,
Constituency   : Gurgaon (Haryana )
Party Name     : Bharatiya Janata Party(BJP)
Email Address : rao[DOT]inderjit[AT]sansad[DOT]nic[DOT]in
mos-planning[AT]gov[DOT]in

 
Father's Name Late Rao Birender Singh
Mother's Name Smt. Rani Chandra Prabha
Date of Birth 11 Feb 1950
Place of Birth Rewari (Haryana)
Marital Status Married
Date of Marriage 06 Dec 1976
Spouse's Name Smt. Manita Singh
No.of Daughters 2
Educational
Qualifications
ISC: Lawrence School, Sanawar (HP)
B.A. (Hons): Hindu College Delhi University
LL.B.: Law Faculty, Delhi University
Profession Political and Social Worker
Agriculturist, Advocate
Permanent Address
Rampura House, (Near B.B. Ashram)
Rewari - 123401, Haryana
Tel. (01274) 220044
Present Address
6, Lodhi Estate,
New Delhi - 110 003
Telefax: (011) 24643265-66
Office:
Room No. 132, NITI Aayog,
New Delhi-110001
Tel. (011) 23096561 - 63
Fax. (011) 23096713

Room No. 105-A, Parliament House,
New Delhi-110001
Tel: (011) 23094006
Fax: (011) 23094015
Positions Held
1977-1982
1982-1987
1991-1996
2000-2004
Member, Haryana Vidhan Sabha (four terms)
1986 -1987 Minister of State (Independent Charge), Food and Civil Supplies, Govt. of Haryana
1991-1996 Cabinet Minister, Environment & Forests and Medical & Technical Education Government of Haryana
1998 Elected to 12th Lok Sabha
1998-1999 Member, Standing Committee on Science and Technology; Environment and Forests
2004 Elected to 14th Lok Sabha (2nd term)
May 2004-2006 Union Minister of State, External Affairs
Feb. 2006-2009 Union Minister of State, Defence Production
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
31 Aug. 2009 - 2014 Chairman, Standing Committee on Information Technology
5 April 2014 Resigned from 15th Lok Sabha
May 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (4th term)
27 May 2014 9 Nov. 2014 Union Minister of State (Independent Charge) Planning; Statistics and Programme Implementation; and Union Minister of State, Ministry of Defence
9 Nov. 2014 - 5 July 2016 Union Minister of State (Independent Charge), Ministry of Planning;
Union Minister of State, Ministry of Defence
5 July 2016 onwards Union Minister of State (Independent Charge), Ministry of Planning;
Union Minister of State, Ministry of Urban Development; and Ministry of Housing and Urban Poverty Alleviation


 
 
Social And Cultural Activities
1. President: Bhartiya Yadav Maha Sabha (Regd.)
2. Providing educational facilities in rural areas
 
 
Favourite Pastime and Recreation
Angling; exploring nature in natural surroundings, reading
 
Sports and Clubs
Golf, Swimming, Tennis, Shooting
(i) Member Indian Shooting Team from 1990-2003;
(ii) National Champion in Skeet Discipline for 3 years consecutively;
(iii) Secured Bronze Medal in Commonwealth Shooting Championship;
(iv) Secured 3 Gold Medals in SAF Games;
Clubs : Member
(i) Delhi Gymkhana Club
(ii) IIC
(iii) Delhi Golf Club
(iv) Kasauli Club
(v) Chandigarh Golf Club
 
Countries Visited
Widely travelled
 
Other Information
Rao Inderjit Singh, Descendent of Rao Tula Ram Freedom Fighter of India`s 1st War of Independence in 1857
(i) Member: National Executive, Bharatiya Janata Party
(ii) President, Paralympic Committee of India
(iii) President, Haryana Paralympic Committee


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat